Kliniczna neuropsychiatria udaru mózgu: zaburzenia poznawcze, behawioralne i emocjonalne po uszkodzeniu naczyń krwionośnych ad

Dowody przedstawione w tej książce wskazują, że depresja po udarze reaguje na farmakoterapię w sposób podobny do depresji spowodowanych innymi przyczynami, w tym idiopatycznymi. Natomiast w przeciwieństwie do czysto psychologicznych poglądów na ten stan, poznawcza psychoterapia behawioralna – interwencja powszechnie uważana za skuteczną w leczeniu idiopatycznego zaburzenia depresyjnego – jest identyfikowana jako nieskuteczne leczenie depresji po udarze. Inne zaburzenia psychiczne po udarze mózgu, w tym manię, zaburzenia lękowe, drażliwość i agresję, psychozę oraz patologiczny śmiech i płacz, są również poruszane w tej książce, choć w krótszym czasie. Nie zajmuje się naczyniowymi zaburzeniami poznawczymi powstającymi niezależnie od zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych po udarze, ale Robinson potwierdza to zagadnienie w ostatnim rozdziale i sugeruje, że zaburzenia poznawcze naczyniowe zasługują na rozważenie w oddzielnej objętości.
W tym wydaniu Robinson jasno i przekonująco pokazuje, że podejście neurobiopsychiczno-społeczne do badania i leczenia zaburzeń neuropsychiatrycznych po udarze stwarza bezprecedensowe możliwości poprawy życia osób po udarze i ich rodzin. Jako klinicysta, pedagog i naukowiec zaangażowany codziennie w neurorehabilitację udaru, odkryłem, że czytanie tej książki poprawiło moją wiedzę na temat neuropsychiatrii udaru i już się zmienia dla lepszej praktyki, nauczania i badań. Ta książka jest niezbędna dla wszystkich osób zainteresowanych rehabilitacją po udarze i zasługuje na miejsce w bibliotekach wszystkich klinik i klinicystów zaangażowanych w opiekę nad ludźmi dotkniętymi udarem.
David B. Arciniegas, MD
University of Colorado School of Medicine, Denver, CO 80262
david. [email protected] edu
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[więcej w: przeglądarka na leczenie uzdrowiskowe, apteka dyżurna mrągowo, testosteron sterydy cena ]
[przypisy: terapia kranio sakralna, weekend nad morzem dla dwojga, olx mosina ]