Lekarze i piłkarze – Afrykańscy specjaliści w ruchu

22 czerwca 2006 r. Naród Ghany wybuchł. SUV-y latały ulicami Akry z celebransami falującymi flagami, które zaklinały się przez szyberdachy. Tłumy prowadzone przez bezczelnych perkusistów walących w śmietnik wiły się po głównych drogach, podnosząc biesiadników. Setki tysięcy ludzi wyszły na ulice, krzycząc radośnie. Ghana, grając w swoim pierwszym Pucharze Świata, pokonała Stany Zjednoczone i zdobyła miejsce w ostatnim etapie globalnego konkursu piłkarskiego. Był to paroksyzm narodowej dumy, jakiego Ghana rzadko doświadczyła. To samo dotyczy piłkarzy, jak i lekarzy – powiedział mi Tsiri Agbenyega, dziekan wydziału medycznego w Kumasi w Ghanie. Musimy trenować o wiele więcej, niż skończy w Ghanie, ponieważ wszyscy odjeżdżają. Piłkarze udają się do Europy, a lekarze do Ameryki i Wielkiej Brytanii Agbenyega mówił z mieszaniną frustracji, dumy i rezygnacji. Cieszył się, że ghańscy sportowcy i lekarze są konkurencyjni na arenie międzynarodowej, ale ich sukces oznaczał stratę dla kraju – stratę bardziej problematyczną w medycynie niż w piłce nożnej.
Bank Światowy uważa Ghanę za kraj o niskich dochodach, ale jego 20 milionów ludzi korzysta z zasobów naturalnych (złoto, drewno i kakao) i stosunkowo stabilnej historii politycznej. Ghana ma silną tradycję edukacji, publicznego systemu opieki zdrowotnej, który doprowadził do większej długowieczności i niższej śmiertelności niemowląt niż w dużej części Afryki Zachodniej, a częstość występowania zakażeń wirusem HIV wśród dorosłych wynosi 2,3% – niższa niż średnia w Afryce Subsaharyjskiej. 6,1% i znacznie niższe niż w przypadku południowoafrykańskich poziomów przekraczających 20%. Zatem wydaje się, że kraj ten jest w dobrej pozycji do budowania i utrzymywania siły roboczej w służbie zdrowia, która może szybko zmniejszyć utratę życia wśród niemowląt i kobiet w Ghanie (zarówno śmiertelność, jak i śmiertelność). wskaźniki są ponad 10 razy wyższe niż w krajach o wysokim dochodzie2) i rozpoczynają szeroko zakrojone leczenie przeciwretrowirusowe w celu powstrzymania epidemii AIDS. Gdyby Ghana mogła wskazać drogę, można by pomyśleć, że inne kraje afrykańskie mogą być w stanie podążać.
Studenci medycyny na University for Development Studies, Tamale, Ghana.
Ale nie tak. Przez większą część ostatniego dziesięciolecia poprawa stanu zdrowia w Ghanie była w zastoju, a statystyki dotyczące zdrowia w wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej cofają się. 3.4 AIDS jest winowajcą, ale tak samo jest z exodusem lekarzy i pielęgniarek, którzy są zwabiony przez szkolenia i możliwości zatrudnienia w USA. Według Ministerstwa Zdrowia Ghana ma około 13 lekarzy na 100 000 mieszkańców (w porównaniu do 256 w Stanach Zjednoczonych) i około 92 pielęgniarek na 100 000 (w porównaniu z 937 w Stanach Zjednoczonych). Obecnie w USA praktykuje 532 lekarzy z Ghany. Chociaż stanowią one niewielką część 800 000 amerykańskich lekarzy, ich liczba odpowiada 20% potencjału medycznego Ghany, ponieważ w Ghanie jest tylko 2600 lekarzy. W Wielkiej Brytanii i Kanadzie praktykuje się dodatkowych 259 lekarzy z Ghany. W tej grupie znajdują się tylko ci, którzy uzyskali licencję po opuszczeniu Ghany. W innych krajach sytuacja jest jeszcze gorsza: 60% lekarzy Liberii jest w praktyce w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii.5
Naszym jedynym wyjściem jest próba szkolenia większej ilości osób w nadziei, że zatrzymamy więcej – wyjaśnił Yaw Boasiako z Ministerstwa Zdrowia Ghany, który nakreślił ambitny plan podwojenia liczby lekarzy i pielęgniarek kształconych w ciągu najbliższych kilku lat.
[więcej w: pobieranie materiału do badań laboratoryjnych, lek bez recepty na pasożyty, odbudowa kości zęba ]
[patrz też: szynowanie zębów włóknem szklanym, dermatolog na nfz kraków, terapia poznawczo behawioralna warszawa ]