Lekarze i piłkarze – Afrykańscy specjaliści w ruchu ad

Ghana, podobnie jak wiele anglojęzycznych krajów rozwijających się, jest uwikłana w zagadkę edukacyjną: im lepsza jest jakość uniwersytetów i im więcej pracowników służby zdrowia trenują, tym więcej tracą w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mają teraz dziurawy wiadro. W desperacji budują większe, nieszczelne wiadro. Ale to nie wszystko, co robią. Podobnie jak w większości krajów rozwijających się, prywatny sektor medyczny jest niewielki, a większość lekarzy pracuje dla rządowej służby zdrowia, która obsługuje szpitale publiczne i kliniki, w których większość osób otrzymuje opiekę. Chociaż wynagrodzenia lekarzy z Ghany są lepsze niż w wielu krajach afrykańskich, lekarze szybko wskazują, że ich wynagrodzenie jest nadal skromne. Wyszkolony lekarz może zrobić więcej w Londynie w ciągu dwóch miesięcy, niż możemy zrobić w ciągu roku w Ghanie – mówiono mi często. Walcząc z ograniczonym budżetem i przeciwko urokom zachodnich dochodów, rząd rozpoczął pewne kreatywne strategie, aby zatrzymać lekarzy. Obejmują one podwyżki płac, tanie kredyty samochodowe dla lekarzy na trudnych stanowiskach oraz plan dotowania mieszkań dla pracowników na obszarach wiejskich. Aby spełnić pragnienie absolwentów medycyny, aby uzyskać specjalistyczne szkolenia, rząd uruchomił rozszerzony program rezydencji medycznych w kraju.
Aby wzmocnić usługi lekarzy, ministerstwa zdrowia i edukacji poszerzają możliwości szkoleniowe dla pielęgniarek środowiskowych, oficerów technicznych i asystentów medycznych – lekarzy na poziomie średnim, którzy zastępują lekarzy w niedoborach. Przez wiele lat w wiejskiej szkole zdrowia w Kintampo zapewniono doświadczone pielęgniarki z rocznym zaawansowanym szkoleniem i sześciomiesięcznym stażem, aby umożliwić im samodzielne funkcjonowanie jako asystenci medyczni. Szkoła podwaja liczebność swojej klasy do 200, ale zmienia się w model niepielęgny, ponieważ utrata pielęgniarek na emigrację wyczerpała szeregi kandydatów do programu. W przyszłości asystentami medycznymi będą absolwenci szkół średnich, którzy otrzymają 3-letnie szkolenie dydaktyczne, a następnie roczny staż. Chociaż wszyscy pracownicy służby zdrowia podlegają ciągłemu emigracji, światowy rynek praktyków średniego szczebla nie jest ustandaryzowany, a rząd ma nadzieję, że większość asystentów medycznych pozostanie w Ghanie.
Istnieje pewna liczba pomocy lekarskich, szczególnie z Kuby – obecnie 200 kubańskich lekarzy stanowi 7% siły roboczej w Ghanie. Ale kiedy zapytałem klasę ghańskich studentów medycyny, ilu z nich chciałoby wyjechać za granicę na dalsze studia po ukończeniu studiów, praktycznie każda ręka podniosła się. Kiedy zapytałem: Jak wielu z was myśli, że wrócisz do domu. , Połowa rąk opadła. Wielu z nich widzi swoją przyszłość w Nowym Jorku lub Londynie, gdzie wierzą, że możliwości zawodowe i dochodowe przeważają nad wszelkimi trudnościami związanymi z opuszczeniem kraju. Biorąc pod uwagę ogromną nierównowagę ekonomiczną między Zachodem a Afryką, nawet najbardziej kreatywne krajowe strategie zatrudnienia mogą nie przyczynić się do ograniczenia tych ambicji.
Niemniej jednak wiele można zrobić w krajach rozwiniętych, aby pomóc w budowie pracowników służby zdrowia w krajach rozwijających się, w tym w kontynuowaniu inwestycji w programy szkoleniowe i retencyjne oraz w zwiększonym zaangażowaniu ze strony USA.
[więcej w: leczenie zębów cennik, testosteron sterydy cena, art dental ]
[hasła pokrewne: lek bez recepty na hemoroidy, olx ryki, nfz kraków batorego ]